•  
 
Studentský život v Brně

Studentský život v Brně

Brno je pulsující studentské město, které nabízí bohaté kulturní i sportovní vyžití.

Masarykova univerzita pořádá během roku spoustu zajímavých akcí, jejich konkrétní přehled najdete v tomto kalendáři. Zmínit můžeme například slavnostní zahájení akademického roku, ples MU a fakultní plesy, vánoční koncerty či shromáždění akademické obce Dies Academicus. Na MU mají velký prostor také sami studenti, případně studentské spolky, které organizují například filmová promítání, přednášky, divadelní představení a další. 

Kultura

Mezi nejvýznamnější brněnská divadla patří Národní divadlo Brno, Městské divadlo Brno či Husa na provázku. Dále zde najdete také významné muzea a galerie jako například Moravské zemské muzeum a Moravská galerie v Brně. Katedra výtvarné výchovy každoročně pořádá Týden výtvarné kultury, katedra francouzštiny se zase se svým divadelním spolkem zapojuje do francouzského festivalu Bonjour Brno. 

Kavárny

Brno je také městem kaváren a kávy, takže je zde nepřeberné množství kaváren různých stylů pro různé typy návštěvníků. Každoročně na podzim se zde také pořádá Týden kávy, který nabízí workshopy zaměřené na kávu a práci s ní, divadelní představení, koncerty, přednášky apod. 

Zajímavé kavárny v blízkosti fakulty: na3Deci, Café Flexaret, Kabaret Špaček

Kina

Masarykova univerzita má vlastní Univerzitní kino Scala, které kromě standardní nabídky různých filmových novinek a festivalů nabízí také kavárnu, kde se konají filmové kvízy, či prostor pro realizaci vlastních akcí. 

Další kina, která stojí za návštěvu: Kino Art, Kino Lucerna

Noční život

Noční dopravu zajišťují noční autobusy neboli rozjezdy. Před pracovním dnem jezdí od 23.00 každou hodinu, v noci před nepracovním dnem jezdí taktéž od 23.00, avšak dokonce každou půlhodinu až do 2.00, pak už opět po hodinách. Podrobné jízdní řády rozjezdů a dalších dopravních prostředků městské hromadné dopravy najdete zde. Pořádají se zde také hudební festivaly jako Majáles, Čarodějáles, Jazzfest, Moravské hrady, Mariánské léto a další. 

Mezi nejoblíbenější brněnské kluby patří: Metro Music Bar, Sono Centrum, Fléda, Favál

Sport

Brno žije hokejem zde reprezentovaný týmem Kometa Brno s početnou fanouškovskou základnou. Na brněnském Masarykově okruhu pak každoročně probíhají slavné závody automobilů a motorek Grand Prix. K plavání a vodním sportům je nejvíce využívaná brněnská přehrada, kterou najdete v městské části Bystrc. Příjemně relaxovat či zajezdit si na kole můžete také v Mariánském údolí v Líšni. Najdete zde také množství fotbalových klubů, kluzišť, motokárových závodišť, tanečních center či sportovních středisek nejen pro děti. 

Co v Brně musíte vidět

Mezi významné pamětihodnosti Brna patří známý hrad a bývalá obávaná věznice Špilberk, kde můžete navštívit také muzeum a různé stálé i putovní výstavy. Neméně známou dominantou Brna je Katedrála sv. Petra a Pavla (Petrov), kolem níž se rozkládá také oblíbený park. 

V centru města můžete navštívit také podzemní labyrint pod Zelným trhem nebo unikátní kostnici u gotického kostela sv. Jakuba. 

Mezi architektonické skvosty bezesporu patří Vila Tugendhat, která je zapsána na seznamu kulturního dědictví UNESCO. Dále pak také secesní Jurkovičova vila či nejvyšší brněnská budova AZ Tower. 

Symbolem Brna je brněnské kolo a drak, které najdete v podloubí Staré radnice. K oběma se váží oblíbené pověsti, které zná každý brněnský rodák. Nepřeberné množství pověstí k Brnu rovněž patří a artefakty v nich zmíněné můžete najít po celém městě. 

K rekreaci je hojně využívaná již zmíněná brněnská přehrada, u níž se nachází také zoo. Na přehradě každoročně probíhá mezinárodní festival ohňostrojů Ignis Brunensis

Nedaleko fakulty najdete opravdu nevšední osadu Kamenná kolonie, která si zachovává historický ráz a specifický kolorit dodnes. 

K Brnu neodmyslitelně patří také výstaviště, kde se konají mezinárodní veletrhy. V blízkosti výstaviště můžete navštívit také Vida science centrum Brno

 
 
Archivovaná verze z webu PdF