Money in the Bank aneb Písně a hudba ve výuce anglického jazyka

V průběhu semináře se frekventanti postupně seznámí se základními možnostmi využití písní a hudby v hodinách anglického jazyka. Dostanou též typy na navazující aktivity, zejména na takové, které přispívají k rozvoji ústního projevu a komunikační kompetence.

Absolvent VŠ s pedagogickým zaměřením.

Seznámení s možnostmi využití písní a hudby v hodinách anglického jazyka jako motivačního prvku, prostředku pro zlepšení řečových dovedností a výslovnosti. Jak využít písně coby doplňku nebo případně integrální součásti výuky.

• Garant kurzu: Doc. Mgr. Světlana Hanušová, Ph. D.
  • Lektor kurzu: PhDr. Alena Dobrovolná, Ph.D., Mgr. Jaroslav Suchý
  • Délka kurzu: jednodenní kurz - celkem 5 vyučovacích hodin rozdělených do 3 bloků (1. blok - 9.00 - 10.45, 2. blok - 11.00 - 12.45, hodnocení  - 12.45 - 13.00)
  • Termín konání kurzu: 13. 5. 2017
  • Obsahový plán kurzu:
    Nácvik poslechu s porozuměním
       opravy míst v textu, kde byly provedeny změny oproti originálu (úkolem je v první fázi identifikovat změněné výrazy a posléze je nahradit verzí, kterou skladba obsahuje)
       práce s mezerami v textu písně formou výběru z možností (aktivita založená na jedné z testovacích technik, v kombinaci s hudbou je velmi přirozená a zábavná)
       určování správného pořadí veršů textu písně (lze provádět několika způsoby, základní dvě verze: každý student má část textu, při poslechu sestavují text, spolupracují; stejnou metodou mohou studenti sestavovat text ve dvojicích či individuálně)
    Procvičování slovní zásoby
    první dvě techniky jsou identické jako u předchozí odrážky:
       opravy textu, ve kterém byly provedeny změny oproti originálu
       práce s mezerami v textu písně formou výběru z možností
    Další možnosti, které frekventanti vyzkoušejí:
       práce s mezerami v textu písně formou seznámení se slovní zásobou a následným doplňováním do textu (tedy slovní zásoba předem prezentována, následně osvojení upevňováno prací s předmětnými výrazy ve spojitosti s použitou skladbou)
       účastníci si dané aktivity nejen vyzkoušejí, ale seznámí se i se zásadami tvorby cvičení výše uvedených typů
    Kreativní psaní
    Aktivita určená především k volnému procvičování psaného projevu. Použitá skladba má zpravidla inspirovat studenty k popisu prožitků, jenž v nich hudba stimuluje.
    Výuka kultury a reálií
    Spojení hudby s výukou např. historie. V daném kontextu může být sloužit jako ukázka třeba skladba kapely Bon Jovi: Billy Get Your Guns, kde byla inspirací historická postava Billy The Kid. Písně pak mohou sloužit jako výchozí bod pro studium určitého historického období či události. Formou diskuze budeme probírat další možnosti, jak na danou píseň navázat dalšími aktivitami.
    Rozvoj mluveného projevu
       interpretace textů písní (podobně jako u básní, frekventanti se mohou podělit o své vlastní dojmy ze skladby a textu)
       následné diskuse (většina skladeb má potenciál vyprovokovat debatu na určité téma, které se v textu objevuje).
       apod.
  • Průběh kurzu a způsob jeho ukončení: V průběhu akce budou prováděny namátkové hospitace odbornou garantkou kurzu. Výsledný vzdělávací efekt akce bude zjišťován formou evaluačních dotazníků. Co se týče evidence účastníků, ta bude vedena v následující formě: jméno, příjmení, telefon, email, adresa, organizace, Jak jste se o nás dozvěděli?, poznámky.
    Absolvent kurzu obdrží osvědčení o absolvování programu celoživotního vzdělávání.
  • Cena kurzu: 490,- Kč (platba kurzu přes Obchodní centrum MU)
  • Termín podání přihlášky: do 30. 4. 2017 do 12.00 hod. (přihláška ke stažení zde)
  • Počet uchazečů: min. 15, max. 20
  • Poznámka: Kurz je akreditován.