Základy dramatické výchovy

Dovolte, abychom se s Vámi podělili o výstup z výuky předmětu Základy dramatické výchovy, který vznikl v průběhu online výuky v jarním semestru 2021. Se studenty 1. ročníku Učitelství pro 1. stupeň ZŠ jsme pracovali s příběhem ithackého krále Odyssea.

V důsledku pandemické situace se studenti spolu nikdy osobně nesetkali, a proto se vlastně ani neznali. Po celý semestr tedy v malých skupinách (místnostech) v prostoru aplikace zoom zpracovávali vybraná dobrodružství, která Odysseus prožil při svém návratu z trojské války. Jednalo se o setkání s obrem Polyfémem, návštěvu u kouzelnice Kirké, cestu kolem ostrova Sirén a plavbu mezi Skyllou a Charybdou.

Záměrem bylo, aby studenti spolupracovali, uplatnili svou tvořivost v souladu s požadavky osobnostně sociálního rozvoje a blíže se seznámili s metodou hry v roli jako základního principu dramatické výchovy. Chtěla jsem, aby překonali ostych a při společné práci se blíže seznámili, což v době online výuky výrazně postrádali. Uvidíte komponované výstupy z jednotlivých seminářů, které propojuje král Odysseus (učitel v roli), když vzpomíná na prožitá dobrodružství.  Posuďte, jak se nám práce podařila.

Veronika Rodová, garant předmětu