Co je to pedagogické asistentství?

Je to bakalářské studium, které je předstupněm pro navazující magisterské studium učitelství pro základní školy. Toto studium sestává ze dvou základních částí:

• odborná oborová příprava podle volby aprobace studenta (dva obory pro 2. stupeň ZŠ – např. přírodopis a chemie),
  • společný základ studia, kde dominuje pedagogika, speciální pedagogika, psychologie, informatika, cizí jazyky a další disciplíny zaměřené především na rozvoj komunikačních kompetencí.

Absolvent tohoto studia je zaměřen na zvolené obory a výchovnou problematiku. Nemá učitelskou kvalifikaci a nemůže tudíž vyučovat. Jeho získané kompetence však umožňují nastoupit i do praxe, kde může podle své aprobace a podle dalších absolvovaných specializačních profesních disciplín vykonávat řadu profesí.

Jde především o profese asistenta pedagoga na ZŠ, instruktora volnočasových aktivit v centrech volného času, vychovatele ve školských i neškolských zařízeních apod. Šířka a zaměření jeho kompetencí mu dává výrazné předpoklady pro zastávání dalších profesí např. ve státní správě, firemním managementu a poradenství.